Güvenliğinizi İçin Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Sistemleri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Otomatik kapı sistemleri, özel elektronik sistem ve motor yardımı ile kendisine yaklaşanı fark edince otomatik olarak açılan kapı sistemleridir. Bu sistem ile birlikte alış veriş merkezinde, otellerde, hava alanlarında, fabrikalar, hastaneler, süper marketler, iş yerlerinde ve bina kısmında gibi yerlerde tıkanıklık olmaz ve binalar gibi en yüksek insan trafiğinin olduğu yerlerde giriş çıkış aksatılmadan rahat ve oldukça hızlı bir şekilde sağlanır. Bunun yanı sıra bu kapılar oldukça yüksek güvenlik özelliği göstermektedir.

 

Günümüz de hatırı sayılır bir derecede artış gösteren bu sistemler Bu sistemlere verilebilecek en güzel örneklerden biri de otomatik garaj kapıları sistemleridir. Otomatik garaj kapısı hem maddi hem manevi değeri olan araçlarımızı koruduğu için oldukça yüksek bir öneme sahiptir. Bu kapıların ardında yatan şey sahip olunan araçlardır. Araçların güvende olabilmesi için en sağlam ve en güvenilir yerde olmaları gerekmektedir. Bunun için de modern ve güvenilir olan garaj kapıları yardıma koşmaktadır. Bu garaj kapıları araç sahibi kişinin aracı ile gelmesiyle açılır ve araç geçişini yaptıktan sonra aynı hassasiyet ile kapanır. Böylece araçlar güvenli bir şekilde giriş yapabilir ve korunaklı garaj kapıları içinde güvende durabilirler.

 

En Yaygın Otomatik Kapı: Fotoselli Kapı

 

Fotosel bir çeşit sensör olup kendisine yaklaşan insanları fark etmesiyle birlikte otomatik kapı sistemine yerleştirilmiş bir motora sinyal göndererek açılmasını sağlar. Aynı zamanda kapıya yaklaşan kişi geçişini tamamladıktan sonra motora bir sinyal daha göndererek kapının kapanmasını sağlar. Böylece daha fotoselli kapı daha güvenli bir giriş çıkış yapılmasını sağlamış olur. Fotoselli kapıların güvenliği bununla sınırlı değildir. Örneğin elektrik kesintisi yaşandığı zamanlarda bu kapıların sahip olduğu yedek batarya sayesinde kapılar çalışmalarını güvenle devam ettirir. Bunun yanı sıra kapı içinde bulunan diğer sensörler sayesinde kapı içerisinde istenmeyen sıkışmalar olabileceğini tespit edip bu durumun yaşanmaması için kapı kapanmadan tekrar geri açılarak kapıların arasında kalma riski olan kişinin güvenle çıkmasını giriş ya da çıkış işlemini devam ettirir.

 

Fotoselli Kapının sahip olduğu bir diğer özellik ise elektromanyetik bir kilitleme ünitesine sahip olmasıdır. Bu yüzden dolayı sadece istenildiği takdirde manüel olarak kapı kilitlenebilir. Böylece kapılar en yüksek güvenlik seviyesinde tutulmuştur. Bu kapılar, açılması için insan gücü gerektirmediğinden engelli vatandaşlar için kaçınılmaz bir nimet olmuştur. Ayrıca kapıları açmak için temas etme durumu olmadığından daha hijyenik kapılar olup son derece sağlıklı bir giriş çıkış sağlar.

04 Kasım 2017
793 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?